Hur jag lägger till en Åtgärd i Gör sedan sektionen i en Home Assistant automation
Efter att jag har skapat händelsen som triggar automation är det dags att göra något i Gör sedan sektionen. Det är genom att lägga till en Åtgärd i Gör sedan sektionen som jag kommer att tända och släcka lampor, ladda en timer, skicka en notis till min mobil och mycket mycket mer. Det är i Gör sedan sektion som automationen utför det jag vill ska hända.
Lägga till åtgärd i en Automation
För att lägga till en Åtgärd klickar jag på + lägg till händelse Gör sedan fältet. Jag kommer nu få upp en lista på de vanligaste händelserna. Till skillnad från Händelse och Villkor så är denna lista lång med många, många åtgärder som går att använda.
Scrollar jag i listan får jag upp de mest vanliga åtgärderna jag kan använda som:
Enhet, Att Göra-lista, Avisering, Bild, Brytare, Fjärrkontroll, Fläkt, Gräsklippare, Kalender, Kamera, Klimat, Knapp, Lampa, Larmkontrollpanel, Lås, Mediaspelare, Nummer, Scen, Siren, Skydd, Välj, Hjälpare och Byggblock
De som jag använder här hemma till mina automation är Avisering, Brytare, Klimat, Kalender, Lampa, larmkontrollpanel, mediaspelare och hjälpare.
Ett exempel: Om jag vill styra en lampa väljer jag Lampa. Nu kommer jag få upp tre stycken val. Starta, stäng av och Växla. När jag väljer starta får jag upp följande bild:
Jag väljer min lampa som jag vill tända genom att klicka på Välj enhet. Efter att jag har valt min lampa kan jag bestämma vilken ljusstyrka, färgtemperatur mm den ska starta med. Vill jag stänga av eb lampa i en automation väljer jag valet stänga av. Min belysningen består mest av Zigbee grupper som jag har skapat i ZHA. En zigbee grupp är inte en enhet utan en grupp måste jag välja som en entitet.
Har jag en lampa som är kopplad till en smart plug använder jag valet brytare. Där kan jag välja mellan starta, Stäng av och Växla
Vill jag styra mina termostater som luftvärmepumpen, golvärme och Spabad använder jag Klimat. Efter att jag valt klimat får jag välja om jag ska slå på eller av, temperatur mm.
För att skicka en notis till våra telefoner använder jag funktionen Avisering. När jag har valt avisering får jag upp alla mina telefoner som är kopplade till Home Assistant. Jag väljer vilken telefon som meddelande ska skickas till. Här finns det inga val att jag kan välja fler telefoner att skicka till. Ska jag skicka till fler telefoner får jag lägga till fler åtgärder.
Byggblock
Under byggblock finns det fler val för att bygga mer komplexa åtgärder. Här hittar jag funktionerna som:
Definiera variabler, Kör i följd, Kör parallelt, Om-sedan, Paus, Stoppa, Upprepa, Villkor, Välj, Vänta på en utlösare, Vänta till tiden går (fördröjning)
I mitt system använder jag Välj tillsamman med Trigger-ID som jag kan sätta i en händelse. Jag använder även Vänta till tiden går för att få en fördröjning mellan vissa åtgärder. T ex har jag lagt till en kort fördröjning när jag slår på och av många olika belysningsgrupper i samma automation eller script. Hur jag använder trigger-id och funktionen Välj har jag skrivit om här: Använder Trigger ID i Home Assistant automationer
Andra åtgärder
Längst ned i listan finns det en sektion som heter Andra åtgärder. Här finns integrationer som jag kan använda i automationer som t ex Zigbee ZHA, Z-wave, Alarmo mm. Här hittar jag även funktionen Automation. Med Automation kan jag t ex Ladda om, Starta och stänga av automationer.
Meny
Klickar jag på de tre prickarna i en åtgärd får jag upp en meny med fler saker. Här finns det en riktigt bra sak att använda när jag provar en automation och det är Kör.
Kör: Här kan jag testa åtgärden i automationen. En riktigt bra funktion för att prova när automationen skapas eller när jag felsöker.
Döp om: Byter namn på Åtgärden. Denna funktion har jag aldrig testat.
Duplicera: Kan duplicera åtgärden ifall jag vill ha fler och bara göra en enkel ändring
Kopiera: Kan kopiera åtgärden för att använda i en annan automation.
Klipp ut:
Flytta uppåt: Kan flytta uppåt. Bra sätt att ändra ordningen.
Flytta nedåt: Samma som flytta uppåt fast åt andra hållet
Redigera som YAML: Redigera som yaml har jag använt en gång och det var när jag skapade en speciell kalender funktion som inte fanns som standard.
Inaktivera: Bra funktion när jag testar eller vill tillfälligt förhindra en åtgärd att köras
Ta bort: Tar bort åtgärden från automationen.
Många saker att välja på i Lägg till Åtgärd
Det finns många saker att välja och använda i lägg till åtgärd. Personligen använder jag bara en bråkdel av alla funktioner som finns att välja mellan. Strukturen av alla val är bra och något som jag använder flitigt är sökfunktionen. Längst upp finns en röd som heter Sök åtgärd. Skriver jag t ex Lampa får jag upp alla åtgärder som är kopplade med funktionen lampa.
Läs hur jag använder Händelser: Skapa en automation i Home Assistant – Lägg till Händelse
Läs hur jag använder Villkor: Skapa en automation i Home Assistant – Lägg till Villkor
Läs mer om vad jag använder i min installation av Home Assistant: Home Assistant Kontroller