Smart lampa slår på efter strömavbrott
Att ha ett smarta hem system och inte ha ställt in lamporna med rätt inställning har gjort mig lite överraskad vid tillfällen när det har varit strömavbrott. När strömmen väl kommer tillbaka slås alla lampor på med full styrka. Kan vara lite smått irriterande när detta händer på nätterna.
För att komma tillrätta med detta problem behövde jag göra några inställningar och detta måste göras på varje lampa. Jag kan t ex inte göra detta på ett helt system på en gång
Så här gör jag med mina zigbee lampor som är kopplade till DeConz.
Loggar in i deconz
Väljer lampan som jag vill konfigurera
Klickar på den runda symbolen till höger
Går in på fliken Cluster Info
Väljer On/Off
Dubbelklickar på PowerON OnOff
Nu står attribute info PowerOn OnOFF som On
Väljer Previous och klickar på write
On Off Funktion i Hue Hub
Samma funktion finns i Hue Hub. Här kan jag också bestämma hur beteendet på lampan ska fungera vid ett strömavbrott eller om någon i familjen använder strömbrytaren.
Under inställningar i Hue hub väljer jag belysning. Klickar på den lampan jag vill modifiera och ändrar inställningen.