Jag har problem med Telia mail med både outlook och mobil klienten i min iPhone
Har haft lite strul med min Telia mail som har resulterat i att mina mail inte syncar ordentligt. Först var det problem med nya Outlook och där fick jag varken in mina mail eller kunde skicka. Nu har jag problem med Outlook Classic där jag får in mail men jag kan inte skicka mail. Min iphone email klient kan ta emot mail men inte skicka telia mail.
Efter ett telefonsamtal till telia bekräftade kundsupport att problemet finns och att de inte har någon lösning. Enda sättet just nu är att logga in via webben och skicka telia mail.
Om jag förstod rätt så kommer det en app i slutet på detta år till telefoner som ska lösa problemet.
Jag kommer nu att börja använda ett annat alternativ för min email men jäklarns! Jag har haft Telia sedan start och det här kommer att ta tid att ändra i alla system 🤦♂️. Fördelen att byta i alla system jag använder är att det blir en ny start med uppdaterat konto och lösenord på allt.
