Kan jag spara pengar med ett smart hem system

mitt smarta hem system
Claes

Varför smarta hem sparar pengar

När jag började bygga mitt smarta hem var det egentligen inte för att spara pengar. Jag var mest nyfiken på vad jag kunde automatisera och hur mycket jag kunde styra själv. Men ganska snabbt märkte jag att tekniken faktiskt kunde göra lite skillnad i plånboken också.

Idag hjälper systemet mig att flytta elförbrukningen till de timmar då priset är som lägst, vilket gör större skillnad än man kanske tror. När solen ligger på och solcellerna producerar som bäst försöker jag låta huset jobba med den elen i stället för att köpa dyr el från nätet. Det känns alltid lite extra bra när man hör tvättmaskinen gå och vet att den drivs av egenproducerad el.

Och eftersom jag gillar att bygga saker själv blev nästa steg att sätta ihop ett eget hemlarm. Det är kanske inte lika avancerat och säkert som ett kommersiellt system, men det gör jobbet — och framför allt slipper jag de där återkommande månadsavgifterna som annars bara tickar på.

Det tog lite tid och kostade en slant att komma igång, men nu när allt rullar känns det som en investering som både gör vardagen smidigare och håller nere kostnaderna. Tekniken gör jobbet i bakgrunden, och jag kan lägga tiden på roligare saker än att jaga elpriser manuellt.

 

Vill du veta mer hur jag byggt upp mitt system kan du läsa det här: Mitt smarta hemsystem

Så sparar jag pengar med timpris

Genom att använda timpris på el kan jag automatiskt styra alla mina förbrukare till tider när elpriset är som lägst under dygnet. På det sättet kan jag spara lite pengar genom att utnyttja elen när den är som billigast. När jag analyserade månaderna november till februari upptäckte jag att jag hade sparat ungefär 500 kronor. Det kanske inte är en stor summa på kort sikt, men i längden blir det en besparing.

Så förbereder jag mig för effektavgiften

Jag kommer även få effektavgift under sommaren 2026 och här hoppas jag att jag kan spara en slant genom att sprida ut effekten och undvika höglasttimmar. Vad detta kommer att ge får jag utvärdera under år 2027.

 

Styra efter lägsta elpriset på dygnet

Så använder jag min egen solel smartare

Mitt hem är utrustat med solceller, och jag kan schemalägga mina förbrukare att använda elen när solen skiner. Soliga dagar tenderar att ha låga elpriser, vilket gör det möjligt för mig att använda min egenproducerade el till att värma vatten och ladda bilen. Systemet växlar automatiskt över till att använda solel ifall prognosen är över 20 kWh.

Varför egen el gör så stor skillnad

Genom att använda egen el slipper jag inte bara att köpa el, utan undviker även överföringsavgifter, vilka utgör en betydande del av elkostnaden. Min årliga elförbrukning ligger på cirka 18 000 kWh, och under 2025 siktar jag på att behöva köpa ungefär 9 000 kWh. För mig är kostnaden för elöverföring, energiskatt och moms, 84 öre per kWh. Visst, det kostade en slant att installera systemet men långsiktigt tror jag på besparingar och jag räknar med att solcellsanläggningen är betald inom 10 år efter installationen..

Bild på solceller monterade på hus

Hur mitt styrsystem optimerar allt automatiskt

Med ett smart styrsystem kan jag effektivt planera elförbrukningen efter höga och låga elpriser. Jag kan också styra systemet för att utnyttja min egen solel och hoppas att detta gör det möjligt att undvika kommande effektavgifter. Även om jag ännu inte är påverkad av effektavgifter, är systemet redan förberett för att hantera dem. När solen lyser och solcells-prognosen visar över 20KWh kommer allt laddas och värmas under dagen. När det blir mörkare ute växlar systemet om automatiskt och då kommer allt att laddas och värmas när elpriset är som lägst.

växlar automatiskt mellan solel och elpris

Genom att styra alla enheter här hemma kan jag även se till att allt är avstängt och slippa onödig std by ström.

Ett konkret exempel: standby‑förbrukning

Som ett exempel på Std by förbrukning använder jag SONOS spelare här hemma. Jag har några nya modeller och en hel del äldre. På Sonos hemsida finns det information om vad alla enheter konsumerar i Std by. Mina enheter enligt denna sida konsumerar 37,9 W bara i Std By. Om jag tar 37,9 W * 24  /1000 = 0,9 kWh / dygn. Låter inte så mycket men på ett år blir det 332 kWh.

Säg att jag spelar musik 2 timmar om dygnet. 37.9W * 2 / 1000 = 0.076 kWh / dygn. På ett år är det 27.6 kWh. Om jag nu stänger av min SONOS och bara använder dom när jag spelar musik har jag sparat 304 kWh här hemma på ett år.

 

Så sparar jag pengar med ett eget larm

För att minska våra kostnader byggde vi ett eget larm och sade upp abonnemanget från en större larmfirma. Besparingarna från detta har nästan täckt hela kostnaden för vårt uppbyggda smarta hem-system (inte solcellerna 😎) Att bygga sitt egna larm är inte lika säkert som ett köpt larm och jag har ingen koppling till en central med väktare men för mig var denna kostnad för stor och jag är medveten om att ett eget larm inte är lika säkert.

Eget larm i smarta hem systemet

Som ett komplement till larmet har jag även kameror som aktiveras när vi är borta och skickar bilder på den /de som går runt huset.

 

Jag har en kostnad på mitt smarta hem system då jag använder Home Assistant Cloud för 7.50 Euro / Månad.


Läs mer om mitt smarta hem system och funktioner jag använder: Smarta hem system och Home Automation med funktioner

About Claes

Related Posts