Jag skapade funktionen nattlampa i mitt smarta hem med Home Assistant
Funktionen nattlampa är en simpel funktion i huset som jag inte skulle kunna vara utan. Funktionen är enkel genom att tända en lampa eller flera lampor med en rörelse eller närvarosensorer. Min lösning för Nattlampa är att funktionen bara triggas när det är mörkt inne, nattläge är på och en sensor triggas av rörelse.
Grundfunktion
Nattlampa är beroende av två grundfunktioner jag har skapat i mitt system. Nattläge och mörkt inne måste vara på. Hur jag har skapat dessa funktioner finns på min sida: Mitt smarta hem och Home Automation system med funktioner
Automation för nattlampa
Nu när jag har grundfunktionerna klara så kan jag använda dom i mina villkor för automationen. För att tända och släcka lampan använder jag en rörelsesensor. Automationen kommer att tända lampan och släcka efter 3 minuter. Tiden för hur länge lampan ska vara på bestämmer jag i triggern för att släcka lampan. För rörelsesensorn använder jag entitet och inte enhet.
I Sektionen När: använder jag funktionen trigger ID och i Gör Sedan: sektionen använder jag funktionen Välj. På så sätt kan jag få till två funktioner i samma automation.
När:
Rörelsesensor ändras från Tom till Detekterad – Trigger ID: Tänd
Rörelsesensor ändras från Detekterad till Tom (under tid) 3 minuter – Trigger ID: Släck
Och om:
Växlaren nattläge är på
Växlaren mörkt inne är på
Gör sedan:
Alternativ 1 (Tänd)
Villkor: ID utlösare = Tänd
Åtgärd: Tänd lampa med 5 % ljusstyrka
Alternativ 2 (Släck)
Villkor: ID utlösare = Släck
Åtgärd: Släck lampa
Läs mer om mitt smarta hem system och funktion jag använder: Mitt smarta hem och Home Automation system med funktioner