Installation av Unifi Network Video Recorder Instant

Bild på Unifi UNVR Instant
Claes

Nyligen installerade jag en Network Video Recorder Instant hos en kund som ville ha lokal lagring för sina kameror och samtidigt få ett smidigt sätt att kse kameror och få notiser till telefonen. Det var första gången jag installerade UNVR-Instant (tidigare har jag satt upp Network Video Recorder UNVR). Precis som UNVR var UNVR-Instant imponerande enkel att sätta upp och komma igång med.

Network Video Recorder Instant (UNVR-Instant)

Unifi Network Video Recorder Instant är en snygg liten box med pats för en 3.5″ hårddisk, HDMI utgång för extern skärm och PoE-portar för att ansluta kameror. UNVR-Instant kan hantera 15st(HD) kameror eller 8st (2K) kameror eller 6st (4K) kameror. Perfekt för ett litet kamera system för huset.

Bild på Unifi UNVR Instant

Mer om Unifi Netwrk Video recorder finns på Unifi hemsida (extern länk): UniFi Network Video Recorder Instant – Tech Specs

Så installerar jag Unifi UNVR-Instant

Jag började med att sätta in Hårddisken i UNVR-Instant. Riktigt enkel process där jag inte behöver använda verktyg. Jag lyfte på spärren och sköt in disken och sedan stängde jag spärren. Allt visas på bilden som är klistrad på plasten.

När hårddisken var på plats kopplade jag in RJ45 uplink port (porten bredvid HDMI) in i hemmanätverket (Router) och sedan strömsatte jag UNVR-Instant.

 

När inspelaren startade upp tog det en stund men snart kom jag direkt till inloggningssidan via webbläsaren (jag använder Microsoft Edge). Loggade in med kundens redan skapade Ubiquiti‑konto och påbörjade installationen. Mjukvaran uppdaterades och Protect laddades ner.

Prestanda på UNVR-Instant

För ett litet system med några kameror tycker jag denna inspelare  är perfekt. På Unifi hemsida finns det en bra kapacitetskalkylator där jag ser hur många kameror jag kan ansluta och det är även möjligt att simulera hur många dagars inspelning det går att ha beroende på storleken på hårddisken. Det här är ett bra verktyg och länken finns här (Extern länk): Network Video Recorder Instant – Ubiquiti Store Europe

Lägga till kameror i UNVR-Instant

När mjukvaran är installerad och uppdaterad är det dags att lägga till kameror. Här är det en smidig process där jag i stort sett ansluter och kamerorna till nätverket. Protect mjukvaran upptäcker kameran och sedan kan jag lägga till dom.

Mer om mitt hemmanätverk

Mer om mitt hemmanätverk och vad jag använder här hemma finns här: Hemmanätverk

About Claes

Related Posts