Jag använder olika metoder för att gruppera lampor i Home Assistant beroende om det är Zigbee, Thread, Wifi eller Z-wave
Jag har en mix av uppkopplade lampor i huset av Zigbee, Z-wave och Thread baserade varianter. Vissa lampor vill jag gruppera för att på ett enkelt sätt slå på belysningen i olika delar av huset.
I vardagsrummet har jag downlights (Zigbee) monterade vid väggarna och för att kunna tända dessa i olika segment har jag skapat grupper. För att gruppera lampor i Home Assistant finns det olika sätt och jag har gjort följande.
Gruppera zigbee lampor i ZHA
Lampor som är baserade på Zigbee med Zigbee Home Automation ZHA har jag fokuserat på att göra grupperna i ZHA integrationen. Detta för att Home Assistant ska skicka ut ett kommando istället för kommando till varje enskild lampa. Bättre att ZHA sköter den delen för att minimerar belastningen på zigbee nätverket.
För att skapa en grupp går jag till inställningar → Anslutning → Zigbee → Grupper → Klickar på + Skapa grupp
Gruppen som jag lägger till kommer att visa sig under entiteter och jag kan använda i Automationer, Script eller lägga på Dashboard.
Gruppera lampor som är baserade på Thread med hjälpare
För lampor som är baserade på thread använder jag funktionen hjälpare. Hjälpare i Home Assistant är riktigt användbara och här kan jag gruppera fler saker än lampor.
För att gruppera lampor med hjälpare får jag till inställningar -> Enheter och Tjänster -> Hjälpare -> + Skapa Hjälpare -> Väljer Grupp -> Lampgrupp. Nu får jag upp och kan välja alla entiteter som är kategoriserade som light.
Gruppera lampor som är baserade på Wifi med hjälpare
För lampor som är baserade på Wifi använder jag samma funktion som med thread lampor. De Wifi lampr jag har är utomhuslampor från Nanoleaf som är Matter certifierade.
För att gruppera lampor med hjälpare får jag till inställningar -> Enheter och Tjänster -> Hjälpare -> + Skapa Hjälpare -> Väljer Grupp -> Lampgrupp.
Gruppera med hjälpare för Z-wave switchar eller smartplug
Belysning som är kopplad via en smart plug fungerar lite annorlunda. Här måste jag välja Brytargrupp som hjälpare. Då går jag till inställningar -> Enheter och Tjänster -> Hjälpare -> + Skapa Hjälpare -> Väljer Grupp -> Brytargrupp.
Mer om Home Assistant
Läs mer om vad jag använder i min installation av Home Assistant: Home Assistant Kontroller
Andra inlägg
Hur frigör jag lagring i Home Assistant (ta bort gamla backuper)
Hur återställer jag en Backup i Home Assistant
Automatiserad Backup i Home Assistant
Hur ser jag alla Matter anslutningar i Home Assistant
Hur kan jag byta enhet men behålla statistik i Home Assistant
Hur kan jag ändra och justera statistik i Home Assistant
Hur jag optimerar Home Assistant automationer med ”Fortsätt vid fel”
Hur använder jag Home Assistant Trigger ID
Hur kan jag justera sensorvärden i Home Assistant
Hur kan jag jämföra två värden i Home Assistant
Hur felsöker jag Home Assistant automationer
Saker jag kollar när Home Assistant inte startar vid omstart
Hur kan jag ändra och justera statistik i Home Assistant
Vad är skillnaden mellan enhet och entitet i Home Assistant?
Hur sparar jag ett tillstånd i Home Assistant för att använda vid ett senare tillfälle
Hur lägger jag till en Matter enhet i Home Assistant
Hur lägger jag till en Zigbee enhet i Home Assistant
Hur grupperar jag lampor i Home Assistant
Hur jag triggar en automation i home assistant med iPhone
Hur Installerar jag och använder en integration från HACS i Home Assistant
Hur jag organiserar mina automationer i Home Assistant
Hur Ändrar jag lösenord på användare i Home Assistant
Hur väljer jag WiFi eller Ethernet anslutning för Home Assistant på Raspberry Pi
