Thread har snabbt blivit en del av mitt smarta hem med Home Assistant. dels för att det är en av teknikerna bakom många Matter-enheter. När jag använder Home Assistant kan jag enkelt få en visuell överblick över mitt Thread-nätverk och se hur enheterna kommunicerar med varandra.
I den här guiden visar jag hur jag ser nätverkets topologi, identifierar Thread Routers, Border Routers och End Devices
Så ser jag mitt Thread-nätverk i Home Assistant
Jag har hittat två sätt att få fram information i Home Assistant. Appen Open Thread Border Router och direkt via Home Assistants anslutningar. Informationen via Home Assistants anslutningar är riktigt bra och täcker mitt behov för enkel visualisering och felsökning om det behövs.
Via OpenThread Border Router
Via appen OpenThread Border Router i Home Assistant kan jag visa en detaljerad karta över mitt Thread-nätverk.
För att aktivera webbgränssnittet gör du följande:
- Gå till Inställningar → Tillägg.
- Öppna OpenThread Border Router.
Klicka på fliken Konfiguration. - Ange 8080 i fältet Web Port.
- Klicka på Spara och starta om tillägget om det behövs.
- Nu kan jag använda 8080 med min IP adress till Home assistant som är 192.168.1.100:8080
Nu öppnas OpenThread Border Routers webbportal där jag kan klicka på Topology för att se ditt Thread-nätverk.

Helt ärligt så är denna karta ganska medioker och är bökig att använda.
Visa Thread-nätverket i Home Assistant
Det absolut enklaste sättet att visa mitt Thread-nätverk är direkt i Home Assistant. Här får jag en tydlig översikt över hur enheterna är anslutna till varandra och kan samtidigt se information som enhetsnamn, nätverksroll, signalstyrka (LQI) och annan diagnostik.
- Gå till Inställningar → Anslutning
- Klicka på Mattter
- Klicka på knappen Visa karta

När du håller muspekaren över en enhet visas mer information, exempelvis: Enhetsinformation, Tillverkare, Roll i nätverket, Aktuell status och Signalstyrka (LQI)
Håller jag muspekaren över en anslutning mellan två enheter visas mer detaljer om länken, bland annat länkkvalitet (LQI) och hur kommunikationen går genom nätverket.
OBS! Kartan visar inte bara Thread-enheter. Här visas alla Matter-enheter i nätverket, även sådana som kommunicerar via Wi-Fi eller Ethernet. Det ger en komplett överblick över mitt Matter-ekosystem.
Mer om vad jag använder i mitt Thread nätverk
Mer om vad jag använder i mitt Thread nätverk finns här: Thread med Home Assistant och Connect ZBT-1
Läs mer: IKEA MYGGSPRAY i Home Assistant
Läs mer: IKEA KLIPPBOK i Home Assistant
Läs mer: IKEA BILRESA med knapp i Home Assistant
Läs mer: IKEA MYGGBETT i Home Assistant
Läs mer: IKEA GRILLPLATS med Home Assistant
Läs mer: IKEA TOFSMYGGA med Home Assistant
Läs mer: IKEA KAJPLATS i Home Assistant
Läs mer: Hur ser jag mitt Thread nätverk i Home Assistant
Läs mer: Vad är skillnaden mellan Zigbee och Thread
Läs mer: Vad är Thread i smarta hem systemet
Läs mer: Så felsöker jag mitt Thread-nätverk: En enkel steg-för-steg-guide
