IKEA MYGGBETT i Home Assistant

Claes

Testar IKEAS dörr och fönster sensor MYGGBETT som är baserad på THREAD i Home Assistant med Connect ZBT-1 och Open Thread Border Router integrationen.

Köpte hem IKEAs nya dörr och fönster sensor för att testa här hemma i mitt nya Thread nätverk. MYGGBETT som är baserad på Thread ersätter den äldre Parasoll som var baserad på Zigbee.

Vad använder jag

Som Thread Border Router använder jag mig av en Connect ZBT-1 som jag flashat med THREAD firmware.

Bild på Nabu casa Home Assistant Connect ZBT-1 Zigbee eller THREAD kontroller

 

Den är i sin tur kopplad till en av USB portarna på min Raspberry Pi 5. På Raspberry Pi 5 kör jag Home Assistant.

Raspberry Pi 5 med Ethernet och USB-C kabel

 

Myggbett dörr och fönster sensor

Installation av Myggbett i Home Assistant

För att installera Myggbett använder jag min mobiltelefon. Startar Home Assistant appen, klickar på inställningar → Enheter och Tjänster → Lägg till integration → Lägg till Matter enhet → Den är ny.

Scannar MATTER koden som följde med i förpackningen och sensorn läggs till.

 

Sensor som läggs till är Dörr som visas som Stäng/Öppen

Under Diagnostik finns information om Batteri.

 

Klickar jag på Enhetsinformation får jag upp information om Nod-ID, Nätverkstyp, Enhetsnamn, MAC-adress och IP-adress.

 

Fungerar bra här hemma med Home Assistant

Jag hade inga problem att koppla MYGGBETT i Home Assistant och den verkar fungera bra i mitt system som jag byggt upp med KAJPLATS som fungerar som Thread Routrar.


Läs mer om: IKEA MYGGSPRAY i Home Assistant

Läs mer om: IKEA BILRESA med knapp i Home Assistant

Läs mer om: IKEA BILRESA med hjul i Home Assistant

Läs mer om: IKEA KLIPPBOK i Home Assistant

Läs mer om: IKEA KAJPLATS i Home Assistant

 

Mer om vad jag använder i min installation av Home Assistant finns här: Home Assistant Kontroller

About Claes

Related Posts