Vad jag använder för att byta sida automatiskt
Jag använder Browser Mod i Home Assistant för att automatiskt byta sida på min väggmonterade Dashboard. Med hjälp av Browser mod kan jag t ex se till att Hemsidan alltid visas oavsett om vi har bytt vy på dashboarden och gått därifrån. Är det någon som byter vy går den automatiskt tillbaka till hem efter 2 minuter.
Funktionen jag har är att när hemsidan byts startar jag en timer. När timer har nått 0 går jag tillbaka och visar hemsidan igen.
Browser mod är en integration som finns i HACS och är skriven av Thomas Loven: GitHub – thomasloven/hass-browser_mod: 🔹 A Home Assistant integration to turn your browser into a controllable entity and media player
Automation: starta timer när dashboard‑vyn ändras
För att starta timern när jag byter sida gör jag som följande. Timern har jag skapat genom hjälpare och jag kallar min timer byt_vy
När:
(Entitet) Dashboard browser path från: /lovelace-dashboard/hem
Gör sedan:
Starta timer byt_vy med 2 minuter
Automation: byt tillbaka till hemsidan när timern är klar
När timern har räknat ned till 0 kommer jag nu byta sida
När:
(Händelse) timer.finished
Händelsedata = entity_id: timer.byt_vy
Gör sedan:
Browser mod navigate
Target: Dashboard
Path: /lovelace-dashboard/hem
Om min Dashboard
Läs mer om vad jag använder på min Dashboard: Dashboard med Home Assistant
